24 marca 2017 Rowery
Popularne rodzaje rowerów

Najlepszy dla nas rower to naturalnie kwestia tego, jaki sposób korzystania z roweru będzie przez nas preferowany, czyli jak i gdzie planujemy jeździć. Rower może nam służyć do powolnych przejażdżek po parku, może być narzędziem codziennego przemieszczania się, jak również może być naszym partnerem w czasie górskich wycieczek. Trzeba tutaj rozpatrywać intensywność naszej jazdy oraz to, na jakich drogach będziemy się poruszać. Ścieżki rowerowe miast i górskie bezdroża to dwa drastycznie inne środowiska jazdy. Wygląd ma jakieś tam znaczenie, ale znacznie ważniejsze bez wątpienia są kwestie praktyczne, jakość wykonania oraz wszystko co, co ogólnie określimy mianem wytrzymałości. Piękny rower, na którym nie będziemy umieli jeździć, jest nam niepotrzebny. Na szczęście producenci rowerów są przygotowani na wszystkie nasze możliwe potrzeby.

 

Rowery do miasta

 

Rowery miejskie mają duże i miękkie siodełko, czasami określane kanapą. Rowerzysta siedzi w pozycji wyprostowanej, więc jest mu bardzo wygodnie. Takie rowery to tak zwane damki, więc wsiadanie i zsiadanie z nich jest bardzo łatwe. Preferują je kobiety. W takich rowerach często znajdziemy duże błotniki, kosze z tyłu i u kierowcy oraz podobny osprzęt. Takie coś pomaga nam w chronieniu się przed zachlapaniem i jest oczywiście przestrzenią bagażową. Standardem jest też oczywiście oświetlenie i elementy dobrej widoczności na drodze.

 

Rowery turystyczne

 

Rowery turystyczne, czyli rowery trekkingowe, mają większe koła (26”->28”) od rowerów miejskich i dobrze spisują się w terenach miejskich. Są przeznaczone do jazdy szybszej i na dłuższe dystanse, są mniej wygodne. Na taki rower można zamontować sakwy i wybrać się nim na wycieczkę za miasto, nawet na kilka dni. rodzaje rowerów​Są to rowery na długie wyprawy rowerowe.

 

Rowery szosowe

 

Charakteryzują się dużymi, cienkimi kołami i silnym pochyleniem ciała w czasie jazdy, czasami nawet jego równoległym ustawieniem do drogi. Jeździ się nimi szybko, ale tylko po dobrych drogach.

 

Rowery górskie

 

Bardzo szeroka kategoria rowerów, najczęściej spotykana na naszych drogach. Są to rowery zaprojektowane do jazdy w trudnym terenie, chociaż niekoniecznie górzystym. Mają szerokie opony, wytrzymałe ramy oraz pozbawione są wszelkiego rodzaju koszy czy miejsca na sakwy. Teoretycznie nie są przeznaczone do jazdy miejskiej, ale ich szerokie opony z silnym bieżnikiem znakomicie sprawdzają się w kwestii ochrony przed uszkodzeniami. Zróżnicowanie takich rowerów jest bardzo duże i mamy tu wszystko od lekkich rowerów para-miejskich po rowery ultra ciężkie, zjazdowe.

Warto przeczytać
Rowery

Teoretycznie wybór właściwego rodzaju roweru nie jest trudnym zadaniem. Każdy z nas jest w stanie, przynajmniej pobieżnie, odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zamierza korzystać z...

Oba typy rowerów obrośnięte są sporymi legendami, mitami i po prostu stereotypami. Ich zgodność ze stanem faktycznym jest bardzo różna. Największym problemem jest zazwyczaj twierdzenie...