2 marca 2017 Rowery
MTB czy cross?

Oba typy rowerów obrośnięte są sporymi legendami, mitami i po prostu stereotypami. Ich zgodność ze stanem faktycznym jest bardzo różna. Największym problemem jest zazwyczaj twierdzenie, że rowery górskie są rowerami uniwersalnymi oraz to, że rowery cross nie nadają się do jazdy terenowej. W tych twierdzeniach jest tyle prawdy, że rowery górskie zdecydowanie lepiej sprawdzają się w trudnym terenie niż na szosach. Na rowerach typu cross mądrzej będzie jeździć po szlakach turystycznych niż po lesie, na przykład można się na nich wybrać trasą TransCarpatia.

 

Kupując rower na pewno będziemy musieli pomyśleć o dostępnych funduszach, ale powinniśmy tak naprawdę zaczynać od tego, jakie konkretnie trasy będą przez nas uczęszczane. W niemal każdym przedziale cenowym można znaleźć i rowery cross, i rowery górskie, więc można wybierać. Dobre dopasowanie roweru do naszych realnych potrzeb znacznie uprzyjemni nam wycieczki rowerowe.

 

Podstawowe różnice i podobieństwa

 

Wygląd roweru górskiego nie jest dla nikogo tajemnicą: silna rama i koła 26”, grube opony i co najmniej jeden amortyzator. Do tego dochodzi jeszcze kwestie drugorzędne, takie jak rozłożenie ciężaru czy układ ciała rowerzysty. W rowerach typu cross wszystkie te czynniki są nieco złagodzone na rzecz uniwersalności opony do roweru​pojazdu. Zauważymy od razu większe i cieńsze koła z mniejszym bieżnikiem. Mają taką postać, by łatwiej było się poruszać po asfalcie. Inna jest też geometria ramy. W rowerach cross pojawia się dodatkowe wyposażenie typu błotników oraz większa wygoda jazdy na długich dystansach. Bliższe przyjrzenie się obu typom rowerów uzmysłowi nam, że w obu przypadkach mamy często dokładnie te same części.

 

Ramy

 

Dla jakości jazdy niewielkie znaczenie ma rodzaj i kształt wykorzystanych na ramę rur. Jest to kwestia drugorzędna i dyskusyjna. Znacznie ważniejsze jest to, by rozmiar ramy był odpowiednio dopasowany do rozmiarów naszego ciała. To dopasowanie jest tak ważne, że większość poważnych producentów zazwyczaj oferuje jeden model roweru w kilku rozmiarach, by można go było do siebie dopasować. Przy dobieraniu odpowiedniego roweru i zastanawianiu się pomiędzy rowerami MTB oraz cross jest to szczególnie ważna kwestia, ponieważ wizualnie ramy dla osób o takich samych gabarytach mogą się mocno różnić, ale efekt będzie taki sam. Nie należy zakładać, że niedopasowanie wielkości ramy uda się potem nadrobić poprzez zmianę ustawienia siodełka, ponieważ nie uda się to na pewno. Jeśli nie ma roweru w naszym rozmiarze, kupujemy inny.

Warto przeczytać
Rowery

Teoretycznie wybór właściwego rodzaju roweru nie jest trudnym zadaniem. Każdy z nas jest w stanie, przynajmniej pobieżnie, odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zamierza korzystać z...

Najlepszy dla nas rower to naturalnie kwestia tego, jaki sposób korzystania z roweru będzie przez nas preferowany, czyli jak i gdzie planujemy jeździć. Rower może nam służyć do powolnych...