3 marca 2017 Sprzęt sportowy
Co się nam przyda do ćwiczeń?

Czym powinniśmy się kierować, kiedy kupujemy sprzęt do ćwiczeń? Co będzie dla nas najlepsze? Kiedy po raz pierwszy zabieramy się za kupowanie sprzętu do ćwiczeń, nasza wiedza jest znikoma, więc postaramy się w tym miejscu przybliżyć kilka najbardziej podstawowych kwestii z tym związanych, aby wybór sprzętu był jak najbardziej profesjonalny.

 

Co wybrać?

 

Na rynku sprzętu do ćwiczeń mamy klasyczna klęskę urodzaju, ponieważ różnych rzeczy jest cała masa i do tego wszystko jest dostępne w niezliczonej ilości najróżniejszych wersji oraz opcji. Co konkretnie powinniśmy kupić? Orbitrek? Bieżnię? A może lepszy będzie rower treningowy?

 

Na takie pytania odpowiemy sobie tylko wtedy, kiedy zdecydujemy, jakie są nasze cele treningowe. Inaczej ćwiczą osoby chcące schudnąć, inaczej ćwiczą osoby nastawione na budowę siły, a jeszcze inaczej pracują osoby budujące wytrzymałość.

 

Cardio

 

Do treningu cardio dobrym rozwiązaniem jest orbitrek, czyli połączenie roweru, bieżni i stepera. Można na nim uaktywnić nawet 90% mięśni na raz i ćwiczyć wszystko od samego dołu do samej góry. Ruch wykonywany na orbit reku jest bardzo dobry dla naszego całego ciała, chroni nas przed kontuzjami. W czasie ćwiczenia korzystamy tak, jak w czasie biegania, a nie ma żadnych negatywnych konsekwencji chociażby dla stawów.

 

Wioślarz też może się nam bardzo przydać, bo chociaż wygląda niepozornie, trening na nim to także zaangażowanie 90% wszystkich mięśni. Szczególnie mocno pracują górne partie ciała.

 

Cardio pod kontrolą

 

Najlepsze dla nas urządzenie będzie ergometrem, czyli będzie pozwalała pilnować pulsu i umożliwi regulację obciążenia poprzez odpowiednie mechanizmy. Oprócz wymienionych urządzeń takie funkcje posiadają na przykład bieżnie. Takie urządzenie trzeba też wybierać w celach rehabilitacyjnych.

 

Siła i wydajność

 

Do takiego treningu najlepszy będzie wioślarz, ale orbit rek też może się świetnie nadać. Zwiększając obciążenie zwiększymy siłę, a zwiększając liczbę powtórzeń orbitrek​poprawimy wytrzymałość.

 

Redukcja

 

Redukcja tkanki tłuszczowej to przede wszystkim bieżnia i regularny, długotrwały trening na niej. Alternatywy dla niej, czyli orbit rek i wioślarz, są bardzo dobre pod tym względem, że pozwalają się bardzo intensywnie zmęczyć w krótkim czasie i potem podtrzymywać poziom wysiłku. Z kolei rower treningowy pozwoli nam ćwiczyć przy okazji, czyli w czasie wykonywania innych czynności, na przykład w czasie czytania książki lub oglądania telewizji.

 

Siła

 

Do budowy siły najlepszy będzie z kolei atlas i tutaj w zasadzie nie ma dobrych alternatyw.

Warto przeczytać
Sprzęt sportowy

Na rynku pracowniczym standardem są obecnie różnorakie benefity dla pracowników. Trudno znaleźć firmę, która nie będzie ich oferować, tak by pracownik miał dodatkowe korzyści. Jaki...

Atlas to urządzenie, które pozwala wzmocnić mięśnie, rozwinąć siłę i masę mięśniową, ponieważ to takie urządzenie, które daje nam okazję pracować nad różnymi partiami mięśni...

Kiedy wybieramy się na siłownię, chodzi nam przede wszystkim o to, by uzyskać dostęp do profesjonalnego wyposażenia sportowego. W warunkach domowych też będziemy chcieli mieć...