Przed początkującą biegaczką pojawia się wiele dylematów, które nakazują jej zastanowić się, czy warto w ogóle zaczynać tego rodzaju trening. Jeden z nich dotyczy tego, jak się ubrać, aby strój nie tylko nie przeszkadzał, ale również podnosił efektywność treningów. Trudno dziwić się tego rodzaju zakłopotani. Co więcej, można je uznać przede wszystkim za dobry znak, jeśli bowiem zaczynamy uprawiać jakąś dyscyplinę sportu, wskazane jest wyposażenie się w wiedzę na jej temat. Ubiór ma duże znaczenie dla biegaczek, choć wiele z nich zwraca uwagę przede wszystkim na względy estetyczne.
Tymczasem tak naprawdę, kluczowe znaczenie ma to, czy bluza i spodnie są wykonane z materiałów, które są w stanie odprowadzać wilgoć. W niepamięć odchodzą już czasy, w których na trasach biegowych królowała bawełna. Dziś stawia się przede wszystkim na komfort i wysoką jakość, jeśli bowiem nie jest nam wygodnie w stroju do biegania, może się okazać, że szybko zrezygnujemy z tej formy aktywności. Istnieje i taki element garderoby, któremu należy poświęcić maksimum uwagi. Elementem tym jest obuwie, którego znaczenia nie wolno ignorować.
Co więcej, nasza uwaga powinna być poświęcona butom już od pierwszych treningów, to bowiem właśnie dobrze dobrane obuwie jest nas w stanie w największym stopniu uchronić przed ewentualnymi kontuzjami. Biegając wykonujemy tysiące kroków, a co za tym idzie powinnyśmy podchodzić poważnie do tego, jakie zabezpieczenie otrzymują nasze stopy. Tu dobrze mieć na uwadze to, że stopa każdego człowieka jest inna, a wiele osób posiada wady ortopedyczne, z istnienia których niejednokrotnie nie zdaje sobie nawet sprawy. Jeśli więc wybierzemy buty we właściwy sposób, nie będziemy musiały obawiać się o to, że w czasie biegania nasze dolegliwości będą się pogłębiały. Jeśli nie wiemy, z jakimi problemami zmaga się nasza stopa, możemy się o tym przekonać odbijając mokra powierzchnię na kartce papieru. Jeśli stopa odbije się cała, a do tego widoczne będzie niskie sklepienie, można założyć, że podczas biegu stopa jest stawiana na wewnętrzną krawędź. Jeśli pojawił się średni odcisk – można mówić o stopie neutralnej, a więc takiej, która nie wykonuje nienaturalnych ruchów.
Może zdarzyć się i tak, że odcisk niemal nie występuje. W takim przypadku podczas biegu krawędź stopy jest stawiana na zewnętrzną stronę, co powinno skłonić nas do zakupu obuwia wyposażonego w odpowiednią wkładkę. Zawsze warto też obserwować podeszwy naszych butów, mogą nam one bowiem powiedzieć wiele na temat ewentualnych problemów, których istnienia nie jesteśmy jeszcze świadome.