7 marca 2017 Piłki
Piłka nożna – którą wybrać?

Piłka nożna to nasz sport narodowy i śmiało można powiedzieć, że jest to również sport światowy. Gra się w nią praktycznie wszędzie, a u nas prawdziwy boom pojawił się po słynnym EURO2016. Wszyscy wiedzą, dlaczego piłka nożna jest taka popularna: emocje, ciągłe napięcie, technika i wytrzymałość, taktyka..., tak można by wymieniać bez końca. Dwa zespoły naprzeciw siebie, dwie bramki, jedna piłka. Wspaniała rzecz, piękne współzawodnictwo, duch prawdziwego sportu.

 

Mecz piłki nożnej to spore wyzwanie dla organizmu, bo chociaż wliczone w to jest sporo przerw, spotkanie piłkarskie trwa 90 minut. Co więcej, nie jest to wysiłek jednostajny, a raczej interwałowy, w którym w dodatku potrzebne są ogromne umiejętności techniczne. Jeśli brakuje nam sił, zanika także technika, dokładność. Powoli Zienia się też przekonanie odnośnie tego, że piłka nożna jest sportem męskim. Ima się go coraz więcej kobiet, tak jako zagorzałe fanki, jak i zawodniczki.

 

Elementem centralnym tego sportu jest piłka. To z nią związane jest wszystko, co jest w tym sporcie ważne i to o nią trwa nieustannie walka. Żeby zasady były równe dla wszystkich, kształt piłki, jej forma, musi podlegać odpowiednim przepisom. Nie można jej produkować byle jak. Wszystkie parametry piłki są dokładnie ustalone i piłka, która będzie użyta w meczu, musi im odpowiadać. Nie oznacza to jednak wcale, że wszystkie piłki są identyczne. Mamy ich bardzo wiele do piłka do nogi​wyboru.

 

Co kupić?

 

Jeśli nie chcemy wymieniać piłki co tydzień, potrzebujemy produktu wykonanego starannie i z dobrych materiałów. Do niedawna wykorzystywano w produkcji piłek skórę naturalną, ale dzisiaj jest to już raczej niepraktykowane nie tyle ze względu na cenę, ale z powodu nasiąkliwości skóry. Obecnie wykorzystuje się specjalne materiały syntetyczne, konkretnie gumę syntetyczną.

 

Piłka nożna bynajmniej nie jest balonem. Składa się z wielu warstw, a widzimy tylko tę zewnętrzną. Dlatego przed zakupem warto zapytać sprzedawcy, jak wygląda podszewka piłki i jej napełniany powietrzem pęcherz. Warstwa zewnętrzna powinna być z kauczuku, co zapewnia piłce najlepsze właściwości fizyczne, ale warstwy głębsze nie powinny pozwalać piłce na zbytnie odkształcanie się.

 

Sam rdzeń piłki, pęcherz, także decyduje o wytrzymałości, więc nie warto niczego kupować przed upewnieniem się, że jakość pęcherza jest odpowiednia.

Warto przeczytać
Piłki

Młodzi zawodnicy z Kołaczkowa zostali tegorocznymi Mistrzami Polski. XI Mistrzostwa Polski były jedną z nielicznych imprez sportowych dla dzieci wychowujących się w domach dziecka, które w...

Piłki gimnastyczne są coraz częściej wykorzystywane w klubach fitness ze względu na swoją uniwersalność. Można ich używać do ćwiczeń wzmacniających, do budowania kondycji, do...