27 marca 2017 Rowery
Przegląd najpopularniejszych rodzajów rowerów

Teoretycznie wybór właściwego rodzaju roweru nie jest trudnym zadaniem. Każdy z nas jest w stanie, przynajmniej pobieżnie, odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zamierza korzystać z jednośladu, znalezienie rozwiązania idealnego dla siebie nie powinno być więc trudne. Doświadczenie podpowiada jednak, że pomiędzy teorią i praktyką istnieje przepaść. Nie można nie dostrzec i tego, że same różnice pomiędzy kolejnymi rowerami stają się coraz mniej widoczne, a traktowanie ich w sposób ortodoksyjny prowadzi w ślepy zaułek. Warto więc przyjrzeć się najpopularniejszym rowerom i poznać rzeczywiste różnice pomiędzy nimi. Pozwoli to na znalezienie dokładnie takiego rozwiązania, które odpowiada naszym oczekiwaniom.

 

Rower górski jest bez wątpienia tym typem, który można uznać za najbardziej rozpoznawalny. Charakteryzuje się szerokimi oponami, a tym samym nie trzeba obawiać się o problemy z amortyzowaniem ewentualnych nierówności i utrudnień podczas jazdy w terenie. Geometria ramy w takim rowerze również nie pozostaje bez znaczenia na komfort użytkowania. Można więc przybierać zarówno mniej, jak i bardziej pochyłą pozycję podczas jazdy. Koła mogą mieć od 26 do 19 cali, a sama konstrukcja jest często określana mianem pancernej, można więc liczyć zarówno na mocniejsze obręcze, jak i na solidniejszą ramę niż ma to rowery​miejsce w przypadku propozycji reprezentujących inne typy rowerów.

 

Rower trekkingowy zwraca na siebie uwagę już choćby dlatego, że posiada węższe opony. Zapewnia to komfort podczas poruszania się po asfalcie, a do tego umożliwia osiąganie większych prędkości niż ma to miejsce w przypadku roweru górskiego. Rower trekkingowy charakteryzuje się też wyjątkowo przydatnym wyposażeniem dodatkowym, posiada więc nie tylko fabryczne błonniki i bagażnik, ale również schowane w piaście dynamo. Jest to także rower pozwalający na zajęcie wygodniejsze, a przede wszystkim bardziej wyprostowanej, pozycji za kierownicą, choć nie jest to norma i bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku geometria konkretnego modelu, za którego kierownicą siadamy. Rowery tego typu najczęściej spotykamy z kołami z obręczą 28-calową, choć bez trudu znajdziemy i takie, które mają 26 cali. Warto mieć też na uwadze to, że konstrukcja rowerów tego typu jest nieco słabsza niż ma to miejsce w przypadku górali.

 

Rower czasowy ma dość profesjonalną nazwę, tak naprawdę jednak na miano to zasługuje klasyczny rower trekkingowy, dla którego charakterystyczne jest to, że nie wyposażono go w dodatkowe akcesoria. Koła mają tu najczęściej 28 cali, mamy przy tym do czynienia z nieco bardziej agresywną geometrią.

Warto przeczytać
Rowery

Najlepszy dla nas rower to naturalnie kwestia tego, jaki sposób korzystania z roweru będzie przez nas preferowany, czyli jak i gdzie planujemy jeździć. Rower może nam służyć do powolnych...

Oba typy rowerów obrośnięte są sporymi legendami, mitami i po prostu stereotypami. Ich zgodność ze stanem faktycznym jest bardzo różna. Największym problemem jest zazwyczaj twierdzenie...